ODTÜHAT

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık Topluluğu Yamaç Paraşütü Grubu (ODTÜ HAT), 1991 yılında kurulduğundan 2016 yılına kadar Kültür İşleri Müdürlüğü’ne, 2016’dan günümüze Spor Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet göstermekte olan bir öğrenci topluluğudur. Türkiye’de yamaç paraşütü eğitimi ilk kez topluluğumuzda başlamış, 25 yıldan bu yana da aynı şekilde devam etmektedir. Her yıl yaklaşık 300 ODTÜ öğrencisi topluluğumuzun yetiştirdiği eğitmenlerin verdiği teorik eğitimlere katılmakta ve teorik sınav ile yer çalışması aşamasını geçen öğrenciler başlangıç eğitimine başlamaktadır.

Başlangıç eğitiminde öğrenciler ilk uçuşlarını Ankara çevresinde bulunan uygun tepelerden eğitmenlerimiz gözetiminde yapar, topluluk etkinliklerine katıldıkça kendilerini teorik ve pratik olarak geliştirme imkanı bulurlar. Başlangıç eğitimini tamamlayan öğrenciler, kulüp pilotu adayı olarak yamaç paraşütü eğitimlerine devam ederler. Kulüp pilotluğu dersleri ve sınavının ardından başarılı olan kulüp pilotu adayları SIV (Acil Durumlar Eğitimi) yapmak üzere her yıl düzenlenen Ölüdeniz etkinliğine katılır. Acil durumlar eğitimini de başarıyla tamamlayan öğrenciler kulüp pilotu olur.

Kulüp pilotları ilerleyen süreçlerde teknik becerilerini ve uçuş tecrübelerini geliştirdikçe daha uzun sürelere ve daha uzun mesafelere uçmaya başlar. Eğitim Kurulu tarafından yeterli bulunan pilotlar önce yardımcı eğitmen, daha sonra da eğitmen olarak topluluğumuza devam etmektedir.

ODTÜ HAT EK

Eğitmenlerimiz (1991-2014)

all of us

Şubat 2017, Pamukkale Dinamit Tepesi, Denizli

all of us

Ocak 2018, Pamukkale Dinamit Tepesi, Denizli